Все про топінамбур

Зміст
Більшость українців, топінамбур знають як декоративну квітку, що прикрашає дачну ділянку, але далеко не всі знають про його харчові, косметологічні і лікувальні характеристики. Ми постараємося виправити цю несправедливість, і розповімо, чому цю культуру вирощують у всьому світі, як використовують, і з чим їдять.
Що таке топінамбур
Топінамбур — це багаторічна культура, що відноситься до сімейства айстрових, роду Соняшник. Крім звичної нам назви, його часто називають «земляною грушею». Батьківщиною коренеплоду вважається Південна Америка. Своєю назвою він зобов'язаний індіанському племені топінамба, яке в давнину окультурити і культивували цю корисну рослину.
Топінамбур особливо цінується за бульбу. Їх їдять люди, і використовують як корм для тварин. Зелену частину теж використовують - як основу для виробництва комбікорму.
Ще одна важлива якість рослини - його здатність рости в практично будь-яких умовах. Завдяки потужним коріння, воно витримує посуху і зимові заморозки, не вимагає додаткової підгодівлі, і легко переносить підвищену вологість грунту. Придатні для їжі коренеплоди можна отримати в перші 4 роки життя, але рослина може жити на одній ділянці близько 30 років.
Корисні властивості топінамбура
Бульби томпінамбура містять довгий список вітамінів і мінералів. Також в них можна знайти:
- білки;
- залізо;
- клітковину;
- незамінні амінокислоти;
- органічні кислоти;
- пектин.
Особливо корисний топінамбур людям з цукровим діабетом. Він багатий натуральним аналогом інсуліну. Регулярно вживаючи бульби в сирому або смаженому вигляді, можна знизити рівень цукру.
Лікарі радять цей фрукт хворим на подагру, хворобам нирок, недокрів'ям, відкладенням солей. Допомагає він і тим, хто намагається впоратися з ожирінням.
Корисними властивостями можуть похвалитися відвар і сироп з бульб. Їх приймають з метою:
- відновлення мікрофлори кишечника;
- відновлення порушеного обміну речовин;
- нормалізації тиску;
- підвищення гемоглобіну;
- зниження рівня цукру;
- зміцнення серця і судин;
- поліпшення роботи підшлункової залози;
- усунення печії.
Завдяки великій концентрації інуліну і клітковини, земляна груша має антитоксичні властивості. Вона ефективно очищає організм від солей важких металів, радіонуклідів, токсинів і «поганого» холестерину. Дуже рекомендується жителям мегаполісів і забруднених промислових міст.
З чим вживати топінамбур
Краще використовувати його сирим - так ви отримаєте максимальну кількість корисних речовин. Перед їжею або приготуванням, бульби треба очистити від шкірки. Зручніше це робити спеціальним ножем - тим, що зазвичай використовуються для чищення картоплі та моркви. З очищених коренеплодів виходить смачний салат. Терта земляна груша добре поєднується за смаком з яблучком, морквою, буряком, особливо якщо приправити їх рослинною олією або сметаною
Топінамбур можна смажити, відварювати, маринувати. З них готують смачні супи (особливо овочевий суп з брокколі, солодким перцем і селерою), пюре, печеня, начинки для пиріжків і навіть компоти.
Англійці люблять четвертинки топінамбура в вершковому маслі, і, заливши соусом бешамель (можна і вершками), подавати як гарнір до телятини. У Франції з тією ж метою бульби топінамбура відварюють у вині з сіллю і спеціями.
З бульб можна виготовити порошок топінамбура. Його використовують для випічки хліба, або для приготування напою, що нагадує за смаком кави.
Який на смак топінамбур
Смак сирих бульб приємний, солодкуватий, трохи горіховий. Нагадує качан білокачанної капусти, ріпу або каштан. Структура - соковита, ніжна, як у редиски.
В смаженому вигляді найбільше схожий на картоплю, тільки трохи солодший.
Як виглядає топінамбур
Стебла топінамбура прямі, опушені, досягають висоти від 0,5 до 4 метрів. Квіти невеликі, діаметром від 2 до 10 сантиметрів. Суцвіття - жовті кошики, нагадують соняшник.
Бульби мають неправильну, трохи грушоподібну форму. Можуть важити від 20 до 100 г. Колір шкурки може бути різним - це залежить від сорту. Сьогодні у продажу є топінамбур з білою, жовтою, рожевого, фіолетового і червоною шкіркою.
При покупці топінамбура уважно огляньте бульби. Вони повинні бути твердими, пружними, що не млявими. Поверхня повинна бути рівною, без плям. А ось шорсткості і невеликі нарости - це нормальне явище.
Зберігати топінамбур можна в холодильнику протягом кількох тижнів, або в морозильній камері. У приватних будинках з підвалами бульби можна спустити в підвал і пресипати піском - так вони протримаються набагато довше.
Протипоказання до вживання топінамбура
Вчені та лікарі не знайшли протипоказань до використання коренеплоду. Виняток становлять люди з персональної непереносимістю, і тим, хто страждає від метеоризму (сирої топінамбур сприяє утворенню газів в кишечнику).
Если топинамбур относится к семейству астровых , то людям с аллергией на амброзию ни в коем случае его нельзя кушать , очень вкусный , мне нравится , но , я астматик и сразу почувствовав . А так бы ела в любом виде .
Чудовий овоч - топінамбур! Недавно вперше зробила з ним салат - просто у захваті. Топер буду частіше готувати. А ще він корисний при діабеті. Бажаю здоров я!
Дякую, коротко та ясно
Выращиваю топинамбур на газоне у дома многокварт,кому не мешает,кому нравится,но есть и такие,которые ненавидят это растение и вместе с ним меня,тк я председатель ДС.Они говорят,что топинамбур разрушает фундамент дома.А я уважаю,люблю это растение,смотрю с 4этажа--сотни солнышек смотрят на меня,красиво,употребляю его в пищу,как сухофрукты,запекаю в духовке.
Очень Рад читать Ваши статьи он у нас растёт в огороде раздаём пока немного и сами употребляем
Нигде не нашла информации о проростках топинамбура.Тоже наверное полезные.
Я выращиваю для себя ,сушу ,мелю в кофемолке и употребляю в сушёном виде .Бомба
Купила сегодня топинамбур ,на вкус приятный начну есть,чтобы низить сахар.
Я бы хотела уточнить ,а сушеная трава Топинамбур как её принемать вот например от сахарного диабета и т д ответьте пожалуйста её заваривать и пить и дозировку пожалуйста или как
Употребляем в сыром виде, вкус приятный, надеемся на пользу, видимых изменений нет.